NŠP metodų klasifikacija

Simptoterminis metodas

Istoriškai skiriamos keturios pagrindinės simptoterminio metodo modifikacijos:
 • angliškoji / Birmingemo / Dvigubo patikrinimo (A.M. Flynn),
 • austriškoji (J. Roetzer),
 • vokiškoji / Diuseldorfo (angliškosios bei austriškosios modifikacijų derinys),
 • amerikietiškoji (J. ir S. Kippley).

Šioje interneto svetainėje smulkiai nagrinėjamas tik simptoterminis metodas, remiantis daugiausiai amerikietiškąja bei angliškąja NŠP mokyklomis. Lietuviškoji NŠP mokykla turi tam tikrų savitumų, tačiau yra sukurta angliškosios simptoterminio metodo modifikacijos pagrindu.

Gimdos kaklelio gleivių metodai

Tai grupė viensimptomių metodų, kurie pagrįsti tik gimdos kaklelio gleivių stebėjimu, tačiau yra plačiai paplitę, o kai kurie iš jų, jei taikomi be klaidų, savo efektyvumu mažai tenusileidžia simptoterminiam metodui. (Gimdos kaklelio gleivių metodo raida). Gimdos kaklelio gleivės stebimos ir taikant simptoterminį metodą, tačiau pastarojo taisyklės yra kitokios, nei viensimptomių metodų.

Bilingsų metodas

The Ovulation Method

Kreitono modelis

Kreitono modelio sistema (Creighton Model Fertility CareTM System) - tai pažangi ovuliacinio metodo modifikacija, plačiausiai taikoma naprotechnologijoje. (Metodo raida). Šiuo meto jo jau mokoma ir Lietuvoje.

Love... Naturally ‎(1)‎

Love... Naturally (2)

A Natural System that Couples Can Use to Prevent Pregnancy

Standaryzacja w naturalnym rospoznawaniu plodnoscy (J. Filipczuk, lenkų kalba)

Dviejų dienų metodas

Dviejų dienų metodas - tai labai supaprastinta ovuliacinio metodo modifikacija, sukurta naudoti vengiant nėštumo ir skirta visų pirma besivystančioms šalims.

Kalendoriniai metodai

Ritmo metodas

Ritmo metodas svarbus tik istoriškai ir kaip savarankiškas metodas nebetaikomas.

Standartinių dienų metodas

Standartinių dienų metodas - tai kalendorinis metodas, sukurtas 1999 m. Georgetown universitete, skirtas visų pirma neraštingoms moterims ir gan sėkmingai integruotas į šeimos planavimo programas besivystančiose šalyse. Šiam metodui naudojami specialūs "ciklo karoliai" (CycleBeads).

CycleBeads®


How to use CycleBeads®


Why Doctors Should Offer Natural Birth Control Like CycleBeads®

How to Plan or Prevent Pregnancy Naturally Webinar

Why Isn't Everyone Doing This

Temperatūrinis metodas

Kaip savarankiškas metodas nėra populiarus, nes reikalauja ilgų susilaikymo nuo lytinių santykių periodų, tačiau jo efektyvumas itin didelis.

Bazinės kūno temperatūros sekimas yra vienas iš pagrindinių simptoterminio metodo komponentų. Tačiau net ir naudojant simptoterminį metodą gali pasitaikyti situacijų, kai kiti vaisingumo požymiai dėl tam tikrų priežasčių mažai informatyvūs. Šiais atvejais bazinės kūno temperatūros negalima vertinti įprastai - būtina taikyti griežtesnes, t.y. temperatūrinio metodo taisykles.

Laktacinės amenorėjos metodas

Laktacinės amenorėjos metodas (LAM) - tai metodas, skirtas žindančioms moterims, kurios savo kūdikiui iki 6 mėn. amžiaus neduoda jokio (ar beveik jokio) papildomo maisto ir kurioms dar neatsinaujinusios mėnesinės. Griežčiausia prasme LAM nepriskiriamas NŠP metodams, nes nereikalauja kasdienio vaisingumo požymių registravimo.

Instrumentiniai metodai

Instrumentiniai vaisingumo pažinimo metodai pagrįsti vaisingosios fazės ribų nustatymu vaisingumo indikatoriumi. Priklausomai nuo indikatoriaus veikimo principo šių metodų patikimumas vengiant nėštumo gali būti nuo labai žemo iki vidutinio (pvz. Marquette metodas). Kaip savarankiški metodai jie neprilygsta efektyviausiems šiuolaikiniams NŠP metodams, todėl paprastai taikomi arba kartu su simptoterminiu ar gimdos kaklelio gleivių metodu (pvz. Bostono simptohormoninis dvigubo patikrinimo metodas), kol pora jų dar tik mokosi, arba siekiant nėštumo.

Kitos klasifikacijos

Pagal būdą vaisingos fazės riboms nustatyti

 • stebėjimu pagrįsti metodai (gimdos kaklelio, gleivių, bazinės kūno temperatūtos);
 • apskaičiavimu pagrįsti metodai (kalendoriniai).

Pagal stebimų vaisingumo požymių derinimą

 • viensimptomiai - pagrįsti vieno vaisingumo požymio stebėjimu:
  • temperatūrinis / bazinės kūno temperatūros metodas,
  • gimdos kaklelio gleivių (ovuliacinis) metodas,
  • gimdos kaklelio metodas,
 • keliasimptomiai - pagrįsti kelių vaisingumo požymių stebėjimu:
  • kalkulioterminis (kalendorinis + temperatūrinis),
  • mukoterminis (temperatūrinis + ovuliacinis),
  • dvigubo patikrinimo / simptoterminis (kalendorinis + ovuliacinis + temperatūrinis).


Comments