Termometrai ir vaisingumo indikatoriai

Termometrai

Viskas, kas būtina sėkmingam simptoterminio NŠP metodo taikymui - tai taisyklių išmanymas (tiek vengiant nėštumo, tiek siekiant pastoti), kruopščiai pildomi užrašai ir pakankamai tikslus, patikimas termometras (taip pat žr. Bazinės kūno temperatūros (BKT) matavimo metodika).


Gyvsidabriniai termometraiPagal savo tikslumą tai bene patys geriausi termometrai BKT matavimui, tačiau su jais temperatūra matuojama ilgiau, nei su elektroniniais termometrais.

Pagrindinis trūkumas - nuodingasis gyvsidabris. Dėl šios priežasties Europos Sąjungos šalių vaistinėse jais prekiauti uždrausta, be to, juos draudžiama skraidintis lėktuvu. Galima įsigyti turguje.

Galistaniniai termometrai

 
Iš pažiūros galistaniniai termometrai beveik niekuo nesiskiria nuo gyvsidabrinių, tačiau jų stulpelis užpildytas ne gyvsidabriu, o nekenksmingu jo pakaitalu galistanu - galio, indžio ir alavo lydiniu, kuris kambario temperatūroje taip pat yra skystas. Galistanas turi savybę lipti prie įvairių medžiagų, taip pat ir prie stiklo - matyt dėl šios priežasties tokius termometrus gan sunku nukrėsti. Tikslumas ir matavimo trukmė - kaip gyvsidabrinių termometrų.
BKT matavimui skirti termometrai gali būti su mažesnio intervalo lengviau įžiūrima skale, pvz. nuo 35,5ºC iki 38,5ºC, kiekvieną laipsnį atitinkanti padala gali būti suskirstyta ne į 10, kaip įprasta, o į 20 smulkesnių padalų.

Elektroniniai termometrai

http://www.microlife.com/WebTools/ProductDB/pdf/BB%20MT%2016C2%20Var4%204207.pdf

MT16C2 Basal (Microlife)

MT16C2 (Microlife)BKT matavimui skirti elektroniniai termometrai patogūs tuo, kad jais temperatūra matuojama trumpiau, nei stikliniais termometrais, ir jų rodmenų nebūtina užsirašyti tuojau pat, nes paskutinio matavimo duomenys atmintyje išlaikomi iki kito matavimo.

BKT matuoti tinka tik tam pritaikyti elektroniniai termometrai (kartais vadinami ovuliometrais) - rezultatą pateikiantys šimtųjų, o ne dešimtųjų laipsnio dalių tikslumu.

Tokių termometrų jau pasirodė ir Lietuvos vaistinėse. Didesnis pasirinkimas perkant užsienyje ar internetu (pvz. Skaitmeninis termometras+diagrama, www.ebay.co.uk).

Termometrai - vaisingumo indikatoriai

Termometrai - vaisingumo indikatoriai veikia pagal kalkulioterminį metodą, t.y. matuoja BKT ir pagal jos pakilimą nustato vaisingosios fazės pabaigą, o sukaupę daugiau duomenų apie mėnesinių ciklų trukmę - kalendoriškai apskaičiuoja ir vaisingosios fazės pradžią. Kitaip tariant, tai išties tikslūs elektroniniai termometrai, tačiau dėl papildomos skaičiavimo funkcijos ir gebėjimo atmintyje sukaupti daugiau duomenų jie yra gerokai brangesni už ne mažiau kokybiškus BKT matavimui skirtus tiesiog termometrus. Taikant simptoterminį metodą bet kuriuo atveju privalu papildomai pildyti užrašus, žymėtis gimdos kaklelio gleivių ir kitų su mėnesinių ciklu susijusių vaisingumo požymių kitimus, gerai suprasti taisyklių esmę. Be to, šių indikatorių nauda ypač abejotina netipinėse situacijose, pvz. pogimdyminiu laikotarpiu, kai pirmieji ciklai dažniausiai būna itin ilgi (ir kalendorinis simptoterminio metodo komponentas yra netaikytinas) - jų duomenys įskaičiuojami į bendrą statistiką ir iškreipia tolesnius automatinio skaičiavimo rezultatus.

Įprastiniai termometrai – vaisingumo indikatoriai

 Leidžia įvesti atliktų LH testų duomenis arba gimdos kaklelio gleivių požymius, perkėlus duomenis į kompiuterį USB jungtimi susikurti grafikus (instrukcija (PDF)). BKT matuojama po liežuviu iki 1 min.


http://www.cyclotest.de/en/products/ovulation-calculator/


Cyclotest baby
Instrukcija (PDF)
video
Platintojas Lietuvoje – BioMed

Leidžia įvesti atliktų LH testų duomenis arba gimdos kaklelio gleivių požymius, perkėlus duomenis į kompiuterį USB jungtimi susikurti grafikus (instrukcija (PDF)). BKT matuojama po liežuviu iki 1 min.
 
http://www.cyclotest.de/en/hormone-free-fertility-status-control/cyclotest-myway/?PHPSESSID=bdb40e6db71e33eaf12062ef6c01a90d
Cyclotest myWay
Instrukcija (PDF)
video

Patobulintas Cyclotest 2 plus variantas (modelių palyginimas) – papildomai turi liečiamą ekraną, leidžia įvesti gimdos kaklelio stebėjimo duomenis ir kt.

 


Patobulintas Cyclotest baby variantas (modelių palyginimas) – papildomai turi liečiamą ekraną, leidžia įvesti gimdos kaklelio stebėjimo duomenis ir kt.

 

 
 
http://www.lady-comp.be/english/contraception/pearly.html 

Bioself 2000

Vaisingumo indikatorius Bioself (G.Čerkauskas)
Moralios technologijos (PDF)
(Artuma, 2009 gruodis, p. 30)
Diskusija apie Bioself
Lietuvoje nebeplatinams

BKT matuojama apie 2 min. po liežuviu, makštyje ar tiesiojoje žarnoje. Sukauptą informaciją galima atspausdinti specialiu spausdintuvu ar peržiūrėti skystųjų kristalų ekranėlyje.

 
http://global.rakuten.com/en/store/yoka1/item/4935558100536/Petit Sophia
Sophia Ray BT-16R (instrukcija, PDF)


 


Sophia BT-082

 

Citizen CT-915
Instrukcija (PDF)


 

Omron MC-440

 
Rabbit

Su programėlėmis susieti termometrai

 https://www.usa.daysy.me/en-us/

 


https://kindara.com/wink
Kindara Wink
video: 1, 2, 3
 
http://ovatemp.com/pages/ondo
ONDO Ovatemp
(yra galimybė sekti gimdos kaklelio gleives)
Video: 1, 2

 
Termometrai nuolatiniam kūno temperatūros matavimui

Šie termometrai matuoja temperatūrą daugybę kartų, todėl, gamintojų teigimu, geba atrasti patį žemiausią jos tašką – tikrąją, o ne nubudus išmatuojamą bazinę kūno temperatūrą. Sukurti naudoti siekiant pastoti.


http://www.ovusense.com/uk/
 
OvuSense
video: 1, 2
Platintojas Lietuvoje – Biomed

Matuoja BKT makštyje kas 5 min. nakties miego metu. Skirtas naudoti siekiant neštumo.


 
 
http://www.temp-drop.com/

Tempdrop
video
https://www.indiegogo.com/projects/fertility-tracking-simply-for-everyone
Paveikslėlio šaltinis

 
http://www.yonolabs.com/

YONO
Matuoja BKT išorinėje ausies landoje. Skirtas naudoti siekiant nėštumo.
video

 
 
http://www.avawomen.com/
Ava
video

Dėvimas nakties metu, registruoja ne tik kūno temperatūrą, bet ir pulsą, kvėpavimo dažnį, miego kokybę, judesius, kraujospūdžio svyravimus ir kt. Skirtas naudoti siekiant nėštmo.

 

Kitų tipų vaisingumo indikatoriai

Visi be išimties vaisingumo indikatoriai yra tik papildomos, nebūtinos, ganėtinai brangios ir kai kuriais atvejais net klaidinančios priemonės. Nors gamintojai savo produkciją neretai linkę pristatyti kaip perversmą šeimos planavimo srityje, jokių vaisingumo indikatorių nerekomenduojama naudoti pirmiausiai gerai neišmokus NŠP pagrindų.

Derėtų paminėti, jog vienintelis metodas (neskaitant chirurginio), leidžiantis tiksliai nustatyti, kada vyksta ovuliacija - ultragarsinė folikulometrija, tačiau ji taikoma tik sveikatos priežiūros įstaigose - diagnostikai arba mokslinėms studijoms.

Hormonų monitoriai

Šie indikatoriai vaisingąją ciklo fazę nustato pagal specialių vienkartinių juostelių spalvinį pokytį vertindami hormonų ar jų metabolitų koncentraciją šlapime.

Liuteinizuojančio hormono (LH) monitoriai ir testai

Šie monitoriai, pvz. ClearBlue (video), ir ovuliacijos testai efektyviai nustato vaisingiausios, bet ne galimai vaisingos ciklo fazės ribas, todėl yra skirti poroms, siekiančioms pastoti, bet ne vengiančioms nėštumo (taip nurodoma ir gamintojo internetinėje svetainėje, tačiau Marquette universitetas siūlo ClearBlue ar jo atitikmenį ClearPlan taikyti ir nėštumo vengimo tikslais - derinyje su gimdos kaklelio gleivių metodu arba net ir vienus). Juostelinių ovuliacijos testų (panašių į nėštumo testus) principas analogiškas - vengiant nėštumo juos naudoti taip pat netikslinga. Nustatytas LH pikas reiškia, kad ovuliacijos tikimybė per artimiausias 48 val. - 95 proc.


Progesterono metabolitų testai

Progesterono metabolito - pregnandiolio gliukuronido (PDG) - koncentracijos kitimai irgi nustatomi pagal indikatoriaus spalvos pokyčius: jie patvirtina, kad įvyko ovuliacija. Šie testai nėra plačiai paplitę: Safeplan, RAMP-test.

 
https://www.indiegogo.com/projects/at-home-ovulation-double-check-test#/
apie testą: 1, 2

 

LH ir estrogenų bei progesterono metabolitų monitoriai

Net ir šių monitorių, naudojamų nėštumo atidėjimo tikslais, patikimumas neprilygsta simptoterminiam metodui dėl galimų hormonų lygio variacijų skirtingoms moterims.Paveikslėlio šaltinis

Vaisingosios fazės pradžią nustato pagal estradiolio metabolito - estrono gliukuronido,
pabaigą - pagal LH koncentraciją šlapime.


 

Persona
video: 1, 2

Paveikslėlio šaltinis

Vaisingosios fazės pradžią nustato pagal estrogenų metabolitų, pabaigą - pagal progesterono metabolitų koncentracijas šlapime.

 


Brauno monitorius
Šlapimas pilamas į specialius reagentais padengtus vamzdelius.

Elektrolitų koncentracijos monitoriai

Elektrolitų koncentracijos seilėse, gleivėse monitoriai

Šie prietaisai matuoja elektrinę seilių arba makšties išskyrų varžą.

Elektrolitų koncentracijos prakaite monitoriaiPaveikslėlio šaltinis


OV-Watch
video
Skirtas tik siekiant pastoti


Seilių kristalizaciją vertinantys mikroskopai

Mėnesinių ciklo metu dėsningai kinta gimdos kaklelio gleivių mikroskopinė struktūra. Kiek panašūs kitimai dėl hormonų poveikio būdingi ir seilėms - vaisingiausiuoju periodu (maždaug intervale nuo 4 - 6 dienų prieš ovuliaciją iki 1 - 2 dienų po jos) ore džiovintuose seilių tepinėliuose druskų kristalai susigrupuoja sudarydami paparčio lapus primenančias struktūras. Kitomis ciklo dienomis matomi tik netvarkingi smėlio ar grūdelių formos kristalai.


Šiuo metu seilių kristalizacijos metodas nėštumo atidėjimo tikslu laikomas vienu iš nepatikimiausių.

 

ARBOR
(puslapio dešinėje galite pasirinkti lietuvių kalbą)
Prekiaujama ir Lietuvoje

Diskusijos apie ARBOR: 1, 2


 
http://ovucontrol.com/lt/home.html
Geratherm ovu control
video lietuvių kalba
Prekiaujama ir Lietuvoje

 
DONNA
Instrukcija


Calista
Stebėjimų lentelė (PDF)


 

Maybe MOM
video

 
 

   

Ovulens (1, 2)


 

Julia

 


 
Cycle Check

Literatūra


Comments